310939135_627966035502226_7574150911255566188_n.jpg

IV edycja #SprzątamyDlaPolski za nami! Ponad 250 tysięcy młodych ludzi pokazało, że patriotyzm jest eko!

Czwarta edycja akcji #SprzątamyDlaPolski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zostanie na długo w pamięci setek tysięcy uczestników z całej Polski. Akcja zainicjowana przez naszych młodych działaczy zaangażowała ponad 250 tysięcy zgłoszonych osób z ponad 3000 szkół i organizacji pozarządowych. Pokazaliśmy wspólnie, że ekologia i ochrona środowiska ma swoje biało-czerwone oblicze. 

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym Uczestnikom - zarówno uczniom jak i nauczycielom za aktywny udział w IV edycji akcji #SprzątamyDlaPolski. Ogromne zaangażowanie młodych ludzi pokazuje jak bardzo potrzebna była i jest ta inicjatywa - mówi Adam Andruszkiewicz - prezes Stowarzyszenia "Dla Polski".

Jak sama nazwa wskazuje, troska o środowisko wynika ze współczesnej postawy patriotyzmu. Akcja odbywa się dwa razy w roku: w Dzień Ziemi (22 kwietnia) oraz we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów (4 października). Wydarzenie organizowane było drugi rok z rzędu, a łącznie ma za sobą już cztery edycje, 

- Nadal widzimy, że nasza akcja jest potrzebna, ponieważ uczestnicy wrócili z pełnymi workami butelek, opakowań, kartonów, puszek i innych śmieci, które nie powinny znaleźć się w lesie, na polu czy też na terenach zielonych - miejsce tych śmieci jest w śmietniku. Mamy nadzieję, że następnym razem osoby, które śmiecą naszą piękną Ojczyznę, zastanowią się dwa razy mając świadomość, że muszą po nich sprzątać przedszkolaki. - zaznacza Piotr Wasilewski - członek zarządu Stowarzyszenia "Dla Polski", jeden z organizatorów akcji.

Z roku na rok inicjatywa ta przybiera na sile, a liczba  patronów jak i uczestników jest najlepszym odzwierciedleniem powodzenia działań młodych ludzi. Czwartą edycję akcji swoim patronatem objął m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" jak i również Polskie Koleje Państwowe wraz z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych. 

- Jestem dziewczyną, która od zawsze wspiera prawicowe, patriotyczne wartości - dlatego bardzo się cieszę, że razem z setkami tysięcy młodych ludzi biorę udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Dzisiejsza frekwencja świadczy o tym, że ekologia i dbałość o piękno naszej Ojczyzny doskonale komponuje się z biało-czerwoną flagą, a nie z pustymi okrzykami i samymi ekohasłami - liczą się czyny - wskazuje Paula Jakubik - członek zarządu Klubu Młodych Stowarzyszenia "Dla Polski".

Do udziału w akcji zgłaszały się całe szkoły jak i mniejsze grupy oraz pojedyncze osoby. Cały czas na naszych stronach i profilach społecznościowych  pojawia się mnóstwo postów i filmów z hashtagiem #SprzątamyDlaPoslski. Łącznie filmy i zdjęcia liczone są w tysiącach.

- Jesteśmy dumni, że tak wiele osób w Dniu Św. Franciszka z Asyżu - patrona ekologów, sprzątało dla Polski. W mediach społecznościowych pod hashtagiem #SprzątamyDlaPolski można znaleźć mnóstwo pięknych zdjęć czy filmów, które doskonale obrazują zaangażowanie naszych rówieśników. Dzięki naszym patronom nagrodzimy tych najaktywniejszych. Już teraz zapraszamy do udziału w V edycji akcji #SprzątamyDlaPolski, która odbędzie się 22 kwietnia 2023 roku - informuje Sylwester Stachurski - rzecznik prasowy oraz członek zarządu Klubu Młodych Stowarzyszenia "Dla Polski".

/KMDP/