debata - Mateusz.png

Lewica po raz kolejny zaskakuje. Wyraźne „nie” dla energetyki jądrowej.

W niedzielę 23 maja Klub Młodych Stowarzyszenia “Dla Polski” reprezentowany przez Mateusza Sorbjana wziął udział w debacie Młodzież vs. Politycy, w którym gościem była posłanka Lewicy Anita Sowińska.

Wśród poruszanych tematów nie zabrakło niedzielnej konwencji programowej Lewicy, na której Pani Poseł przedstawiała zagadnienie “Klimat”. Wśród postulatów prezentowanych przez ugrupowanie pojawił się m.in. pomysł 25-procentowego obniżenia opłat za śmieci, co stoi w wyraźnej sprzeczności z retoryką opozycyjnych włodarzy największych miast w Polsce. Kampania reklamowa w Warszawie wybielająca Rafała Trzaskowskiego ws. niepopularnych podwyżek opłat za wywóz śmieci kosztowała około milion złotych publicznych pieniędzy. Posłanka zapytana przez naszego reprezentanta o tę niezręczną koincydencję faktów próbowała bronić się, argumentując, że obniżenie cen za śmieci jest możliwe - należy pamiętać tylko o “trudnej sytuacji” samorządów w Polsce.

Zdecydowanym punktem kulminacyjnym programu - z wyłączeniem wątku IPN, gdzie posłanka nie potrafiła wskazać jakie błędy popełnił IPN, a ślepo powtarzała hasła o jego likwidacji, był temat energetyki jądrowej. Przy prezentowaniu najnowszego programu Lewicy ani razu nie padło sformułowanie dot. energetyki jądrowej w Polsce, co może i powinno szokować. Zdawać by się mogło, że rozpoczynanie tematu transformacji energetycznej jednocześnie odrzucając energetykę jądrową jest zwyczajnym przeoczeniem faktów. Jednak po pytaniu Mateusza Sorbjana z KMDP prawdziwe intencje Lewicy ujrzały światło dzienne. Poniżej cytat poseł Sowińskiej z debaty mypolitics:

“Energetyka jądrowa nie jest uzasadniona ani ekonomicznie, ani środowiskowo” - powiedziała Pani poseł powołując się na “raporty”.

/KMDP/